Ikarie XB 1 - Alienspapercraft 3

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Ikarie XB 1

Ikárie XB 1

Píše se rok 2163 a stříbrný šíp Ikárie XB 1 se 40 členy posádky míří k Alfa Centauri, sousednímu hvězdnému systému. Po probuzení musí posádka řešit cizí těleso křížící jejich cestu, temnou hvězdu i cíl cesty v podobě planety s atmosférou.....

Film Jindřicha Poláka z roku 1963 byl inspirací ostatním velikánům SCI-FI žánru je znovuuveden v restaurované verzi (2016) a sním i Ikárie jako papírový model
...

 
Medailonek

Ikárie XB 1 je meziplanetární loď pro 40 členů posádky, kteří v ní mají prostor pro práci, zábavu i sport. K průzkumu vesmíru slouží 6 výsadkových raket, přičemž motorová část těchto raket může po oddělení kopule fungovat jako samostatná loď (talíř) bez posádky řízená na dálku.
Ikárie je dlouhá 270m, široká 62m a vysoká 42.5m
. Tři motory vyýsadkových lodí neustále používá jako vlastní pohon. Je-li výsadek ztracen, je v příslušné pozici na trupu nahrazen druhým v pořadí. Výsadková raketa má průměr 35m, je vysoká 16m a vejde se na ní až šest členů posádky v oddělitelné kopuli. Ta je navíc vybavena řezákem a zachytávacím zařízením k nalodění posádky do prostoru mimo kopuli.

Slovo autora

V dubnu roku 2016 jsem byl osloven NFA (Národním Filmovým Archivem), jestli bych neudělal model lodi Ikárie XB 1 ze stejnojmenného československého filmu z roku 1963. Model by vhodně doplnil slavnostní znovuuvedení restaurovaného filmu ve vysokém rozlišení. Vše začlo tím, že jsem si musel pečlivě nastudovat originál a nakoukat pořádně celý film. Překvapilo mě jak na dnešní dobu je toto sci-fi překvapivě stravitelné a bez dobového (rozuměj komunistického) patosu. Design lodi je jednoduchý, ale překvapivě funkční. Nedivím se, že Stanley Kubrick se při tvorbě své Vesmírné odyssey (1968) nechal inspirovat i tímto filmem.

Off topic vsuvka

Vznikla i americká verze filmu pod názvem Voyage to the end of the universe. Bohužel se změněným dějem, přestříhanýma scénama a jiným koncem, což filmu hodně škodí. Proto doporučuju opravdu tu naši verzi :)
V létě 2016
se dílo podařilo a slepovačku jsem úspěšně předal. Při promítání filmu v obnovené premiéře v různých městech se rozdalo na 5000 slepovaček.

Rok se s rokem sešel (2017) a já vám mohu přinést Ikárii
i na Alienspapercraft.com

Jan Rükr
Podrobnosti o archivu a modelu

Název: Ikarie XB 1
Formát: PDF - 5listů
Velikost:
2 939kb

Model obsahuje: 34 značených dílů
Obtížnost:

Hodně tvarované díly. Obtížnější slepení hlavního trupu. Kónické díly.
Doporučeno držet se návodu a kreseb
Tisk: Doporučeno tisknout na hlazenou čtvrtku gramáže 120~160g/m2
Větší díly lze podlepit další vrstvou papíru

 
Hledat / Search
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky