19 - Scarabeus - Alienspapercraft 3

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

19 - Scarabeus

Astro Racer - 19 Scarabeus

A máme tady dalšího Astro Racera, který by normálně tak rychle nevzniknul rozhodně ne v téhle podobě. Všechno zapříčinila jedna soutěž a povídka, ale o tom níže. Každopádně, pokud jste model nestihli v časopise ABC 3/2013, tak tady je k vytištění.

Medailonek

ASTRO RACER číslo 19. - Na devátenácté příčce se usadil team, který si říká Timers. Je to příhodné označení, když uvážíte fakt, že před rokem ještě neexistoval. Loď zvaná Scarabeus vznikla jako obraz zkušeností jednoho muže, charismatického 47-letého českého závodníka Gabriela Truena, za vydatné pomoci rodiny a všech přátel. Lehká konstrukce a jediná hnací jednotka předurčují tento letoun k rychlosti. S desetinovým rozpočtem než mají velké teamy se zde podařilo dosáhnou stejného výsledku a vznikl unikátní stroj schopný bojovat o nejvyšší příčky. Uvidíme, jak si s ním Gabriel, přáteli zvaný Gabe, v kokpitu poradí.Slovo Autora

Model vznikl jako reakce na vítěznou povídku soutěže Astro Racers
pořádané časopisem ABC. Autorka, které je teprve 12 let perfektně vystihla atmosféru závodu a kromě vítězství v časopisu mě přivedla na myšlenku postavit podle jejího příběhu závodní stroj. Jak moc dobře nebo špatně se mě to povedlo....posuďte sami.

Jan Rükr
Povídka

Mimo dráhu

Svištěli vzduchem takovou rychlostí, že Ema nemohla ani postranním okénkem, ke kterému si sedla, vidět vůbec nic. Chtěla být chvíli mimo všechen ten chaos, který tady všechny opanoval. Její otec nervózně telefonoval s jejím bratrem, mluvil s ostatními na palubě a neustále se chodil dívat na Scarabea, jeho zelený letoun, zda je v naprostém pořádku. Už nejméně počtvrté k ní přispěchal a zeptal se: ,, Zlatíčko, promiň, řekneš mi to ještě jednou?“ Ema vzdychla a odpověděla:,, Devatenáct, tati.“ ,,Díky, Emo,“ odspěchal pryč. Bylo neuvěřitelné, že před sebou měl něco tak důležitého a nepamatoval si ani svoje startovní číslo. Chodbou kolem ní proběhl Osvald, kamarád jejího otce a volal:,, Gabe, už tam za chvíli budeme!“ Ema se chvatně zvedla z provizorního křesílka a šla se podívat za pilotem, aby viděla rampu. Když přišla do pilotní kabiny, otec už tam byl. Všichni užasle hleděli na obrovskou stavbu, která se táhla slušně do výšky.
Měli přistát, a tak se šla Ema někam odklidit, protože zase po celé lodi bude pobíhat moc rozčilených lidí. Byla na svého tátu pyšná, že obdržel tak vysoké startovací číslo. Aby ne, nebyl to žádný zelenáč, závodil, ale na Astro Racers nikdy.
Přistáli. Gabe Truen a jeho tým, samozvaní ,,Timers“ už Scarabea vytlačili do stáje. Ema vyklouzla z lodi a šla se trochu porozhlédnout. Její táta se mezitím spolu se svým týmem odebral vyřešit ,organizační´ věci a ona v garáži osaměla. Sebrala z lodi knihu a sedla si do Scarabeova kokpitu. Představovala si, jak by se cítila, kdyby sama jela závod. Dřív či později to stejně přijde, pomyslela si a začala si číst.
Uprostřed krásného ticha najednou zaslechla kroky. V domnění, že se asi vrací otec, vykoukla skrze tmavé Scarabeovo sklo. Viděla však jenom dva muže v červených kombinézách, jak se přibližují k letounu. Ten vyšší se rozhlédl kolem, jako by je nikdo neměl vidět. Jakmile se otočil, spatřila na jeho zádech nápis Venture. ,, V pohodě, nikdo tu není,“ řekl chraplavým hlasem tomu menšímu. Ema tušila, že tohle asi nebude přátelská návštěva. Menší chlapík vytáhl z brašny, kterou měl přes rameno nůžky a jal se otevřít motor. Emě problesklo hlavou, co asi mají za lubem. To jim nemohlo projít. Její otec se sem netrmácel až z Česka kvůli tomu, aby mu nějací panáci z Lucemburska zničili milovaný letoun. Ema rychle přemítala, jak je zastavit. Vylézt ven z kokpitu nepřipadalo v úvahu. Pohlédla do zadu, kde už vyšší ze sabotérů přidržoval kryt motoru. V tu ji napadl spásný nápad. Otočila se, trochu se v sedu sesula, aby dosáhla na pedály, jeden přidupla, zatáhla za dvě páčky a k její radosti motor naskočil. Hned potom co jeden celý umouněný odskočil od stroje, druhý okamžitě pustil kryt, který se perfektně zasunul zpět na místo. Oba se chvatně rozhlédli po hale a zmizeli. Když byli pryč, Ema zhasla motor a šla ho zkontrolovat. Byl v pořádku. Oddechla si. Táta tohle nemusí vědět. Nemohli si je splést s něčím od Lambogiaro, Scarabeus je přece nižší, má dvě křídla, naprosto odlišný kokpit a především zelenou barvu. Sotva  zaklapla kryt motoru, přišel její táta s celým týmem. ,,Mluvil jsem s Amandou, je tu všechno v pořádku?“ ,,Jasně tati,“ usmála se Ema. Tohle její otec nemusí vědět. Ani Amanda Ross. Oni si to ti dva sabotéři příště nechají projít hlavou.
Ema stála na tribuně a sledovala televizní obrazovku informující o průběhu příprav. Davem projelo všeobecné nadšení, když poslední tým připravil letoun ke startu. Sledovala tátu jak nastupuje do kokpitu. Jak startuje motor. Rampou otřásl nadšený hlas:,, Jste připravení na Astro Racers? Tak dobrá. Šestasedmdesátý ročník odstartuje za TŘI! DVA! JEDNA! ASTRO RACERS!!“
Scarab spolu s Eminým otcem se vyřítil obrovskou rychlostí vstříc mléčné dráze a největšímu závodu celičkého vesmíru.

Karolína Poláčková ABC 18/2012
 
Podrobnosti o archivu a modelu

Název: Astro Racer 19-Scarabeus
Formát: PDF - 2listy
Velikost:
1 114kb

Model obsahuje: 13 značených dílů
Obtížnost:

Hodně tvarované, oblé díly.
Doporučeno držet se návodu a kreseb.
Tisk: Doporučeno tisknout na hlazenou čtvrtku gramáže 120~160g/m2

Listárna časopisu ABC

Reakce karolíny Poláčkové na vydání Scarabea v listárně časopisu ABC

ABC 2013
 
Hledat / Search
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky